• Bilgi & Destek Hattı: 0(212) 327 04 03 ; 0(507) 480 72 72

Özel Ders
 

Öğrenci Koçluğu Nasıl Uygulanır?

Öğrencilerin kendilerini tanımaları ve de becerilerini geliştirebilmeleri adına öğrenci koçluğu uygulanmaktadır. Burada koçun gerçekten de bir öğrenci psikolojisinden anlayan ve de bu süreçte öğrencinin yanında olabilecek kadar eğitim bilgisine de sahip olması gereklidir. Öğrenci ile yapılan görüşmeler ile birlikte öğrenciyi tanımak, hedeflenir. Öğrencinin aslında neler yapmak istediği ve de kariyerinde ne tür bir yere gelmek istediği fikri tartışılır. Böylece öğrencinin hayatının kalanında nasıl bir meslek tercih etmek istediği ve de nasıl bir yol izlemesi gerektiği belirlenir. Elbette ki her çocuk ders çalıştığını söyler. Ancak burada unutulmaması gereken şey her öğrencinin anlama ve öğrenme kapasitesinin farklı olduğudur.

 

Bu noktada çocuğun hangi saatler içerisinde daha verimli ders çalışabildiği ve de nasıl anlayabildiği konuları gözlemlenir. Yazarak mı anlıyor, okuyarak mı anlıyor yoksa izleyerek mi anlıyor gibi soruların cevapları bulunur. Böylece çalıştığı zamanların daha verimli bir hale gelebilmesi için ders çalışma yöntemleri saptanır. Öğrenci saatlerce ders ile uğraşırken bu şekilde kendi anladığı tarzı ve yöntemi bularak kısa sürede daha fazla öğrenmeye açık olacaktır. Tabii ki sıkılmadan dersleri anlayabildiğinde ve de başarı elde edilmeye başlandığı anda çocuğun motivasyonu da artacaktır. Bu noktada motivasyonun ne kadar önemli olduğu saptanır ve de çocuğun motivasyonun nasıl yükseldiği saptanır.

 

Bir öğrenci koçunun tüm bu uygulamaları yapabilmesi için ilk olarak kesinlikle öğrenci psikolojisinden anlamalıdır. Öğrenci yanında bir yardımcı olarak görmeli ve aynı zamanda da koça saygı duymalıdır. O nedenle koçun her öğrencinin ne kadar farklı olabileceğini ve de herkesin öğrenme tarzının farklı olabileceğini bilmesi gereklidir. Bunun yanı sıra da eğitim sadece ders çalışmaktan oluşmaz. Öğrenci koçu, öğrencinin sevdiği tarzları bilmeli ve de yeni hobiler edinmesinde de yardımcı olmalıdır. Çocuğun eve kapanmasını önlemeli ve de kendisini iyi hissedebildiği sosyal çevreye kavuşmasında da yardımcı olmalıdır. Ancak o zaman doğru tercihler verilebilir. Bu nedenle de öğrenci koçunun tabiri caiz ise öğrencinin dilinden son derece iyi anlaması gereklidir.

 

Öğrenci koçu; öğrencinin hedefini belirlemesini sağlamalıdır. Çünkü hayatta hedef belirleyen insanlar başarılı olurlar. Hiçbir hedefi olmayan bir kişinin başarılı olması imkanı çok zordur. Koç, Öğrencinin hedefini belirleyerek bu hedefe yaklaşabilmesi için gerekli olan tüm çalışmaların hazırlanmasında yardımcı olmalıdır. Aynı zamanda öğrencinin sorumluluk kazanması adına sorumluluk bilincini de öğrenciye kazandırmak durumundadır. Genel olarak sınav süresince zaten ergenlik süresinde olan öğrenciler bu dönemde çok duygusal olabilirler. İyi bir koç, duygusallığın ne zaman kullanılması ve mantığın ne zaman devreye girmesi gerektiğini öğrenciye benimsetmelidir. Bu uygulama ve de yardımlar sonucunda çocuk kendisini tanır, hedeflerini bilir ve de hedeflerine ulaşabilme yolunda ilk adımı atmış olur. Bu da başarının ilk yarısı tamamlanmış, demektir.