• Bilgi & Destek Hattı: 0(212) 327 04 03 ; 0(507) 480 72 72

Özel Ders
 

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Bir öğrencinin başarılı olabilmesinin en temel yolu öğrencinin başarılı olmayı istemesidir. Peki, bir öğrenci ne zaman başarının vazgeçilmez olduğunu anlar? Ancak ona bunun hayatı için ne kadar gerekli bir süreç olduğundan bahsedebilen bir yardımcı ile konuştuğu zaman anlayabilir. Bu süreçte çocuğun kendisini tanıması, hayata dair beklentileri ve de bundan sonraki zamanlarda neler yapması gerektiğini planması gereklidir. Doğru planlar ile birlikte başarının ne kadar önemli olduğunu fark edecek ve de hayata karşı bir bakış açısı belirlemiş, olacaktır. Öğrenci koçu da akademik yaşantısı boyunca öğrenciye yol gösteren profesyonel bir kişidir. Bu şekilde öğrenci kendisi için akademik bir kariyer planı yapabilir ve de uygulama süresi boyunca koçundan yardım alabilir.

 

Bir öğrencinin başarılı olması sadece eve kapanıp sürekli ders çalışması ile olmaz. Bu süreçte öğrencinin psikolojik olarak da kendisini çok iyi hissedebilmesi gereklidir. Bu nedenle de bir öğrencinin başarılı olabilmesi adına onu motive eden ve de motivasyonunu hep yüksek tutan bir öğrenci koçu ile çalışması gereklidir. Öğrenci koçu demek; çocuğun akademik kariyeri için yapılması gerekenleri planlamak ve de aynı zamanda da nasıl bir yol izlemesi gerektiğine karar vermek, demektir. Bunun için de elbette ki profesyonellik gereklidir. Öğrenci zorluklar yaşasa bile bu durumlarda öğrencinin yanında olarak bu zorlukları aşmasını sağlamaktır.

 

Eğer dikkat ederseniz sporcuların bile başarılı olabilmeleri için mutlaka bir koç ile çalışmaları gereklidir. Eğitim konusunda çocuğun başarılı olabilmesi için onu motive eden ve de gerekli planlamayı yaparak başarıyı kesinleştiren kişiye de öğrenci koçu demekteyiz. Öğrencinin kendisine güvenmesini sağlar ve de özgüvenini gerçekten de sağlamlaştırır. Tabii ki de sadece ders konusunda değil, hayatın diğer alanlarında da öğrenci için belli bir program hazırlar. Ne zaman eğlenmesi gerektiğini ve de kendisi için ayırması gereken zamanları belirler. Belki becerilerinin gelişmesi için de destek olması nedeni ile sadece dersler de değil aynı zamanda da hobilerde de gelişme sağlamaktadır.

 

Bir öğrenci için başarılı olmanın ilk şartı motivasyonunu en yüksek seviyede tutmaktır. Çünkü ancak o zaman çocuk başarılı oldukça motivasyonu da artacak ve de karşısına çıkan güçlüklerle ve de zorluklarla nasıl başa çıkması gerektiğini de öğrenmiş olacaktır. Bu şekilde karşısına sadece akademik alanda değil aynı zamanda normal yaşantısında da zorluklar çıksa bile çocuk bunlarla da daha kolay bir yoldan çözüme gidebilecektir. Yani aslında akademik kariyerine giden yolda karşısına gelebilecek sıkıntılarda ona yardımcı olan bir koç ile birlikte bu süreci daha az yara alarak atlatabilir. Psikolojik sebepler ve de aynı zamanda başarılı olma yolunda onu engelleyen diğer sebepler belirlenerek öğrenci için yeni bir bakış açısı belirlenecektir. Bu şekilde çocuğun akademik hayatı ve de diğer sosyal yaşantısını düzenlemesinde yardımcı olan kişi de öğrenci koçudur.